Under tisdagen gav sig det vinnande laget från Norrevång iväg till Växjö för att representera skolan i regionfinalen av Future City. Tävlingen består av olika delar: att bygga en stad i Minecraft, skriva en uppsats, bygga en fysisk modell av sin framtidsstad samt att göra en muntlig presentation av sin stad.  Under dagen fick Christoffer, Leonardo och Daniel träffa två jurygrupper och för dessa presentera sin stad, Göteberg,  samt svara på ett antal knepiga frågor. Det märktes att det var ett kunnigt lag juryn träffade på – strålande insats killar!

Bild 1 FC

 

Förutom tävlingen bjöds det på på underhållning, bla på Parkouruppvisning!bild 2 fc   bild 3 FC

Som vinnande lag stod slutligen Fagrabäckskolan från  Växjö. De får nu representera regionen i finalen som går  av stapeln i  Stockholm.