På Norrevångskolan går för närvarande 267 elever som kämpar med skolarbetet. Många av dem har dessutom intressen utanför skolans väggar, och en av dessa är Alma Eriksson i 9C, som spelar handboll i Mörrum HK.

Alma

Tillsammans med 2 andra ungdomar från Blekinge är vår elev Alma Eriksson uttagen att delta på Rikslägret i handboll i Katrineholm.

Vad innebär denna uttagning?

Alma: Denna uttagningen innebär att vi är 60st tjejer och 60st killar som visar vad vi kan och senare ska det bli ett juniorlandslag. Vi ska göra olika tester, ha många träningar och personliga samtal. 

Känner du till några av de andra uttagna spelarna?

Alma: Jag känner rätt många tjejer som ska dit för de flesta var på intagningarna till handbollsgymnasiet i Göteborg, så då träffades vi där. Dessutom är det en spelare ifrån Karlskrona som också ska dit. 

Vad vore det bästa som skulle kunna hända efter lägret?

Alma: Det bästa som skulle kunna hända är att jag går vidare till steg 2 alltså i augusti. Då är det 40st tjejer som ska vara med. 

Norrevångskolan önskar Alma stort lycka till på lägret (och med skolarbetet:)