Hockeyprofilen åkte på tisdagen till ABB-arena för att spela skol-DM i Rinkbandy. Eftersom vi är många spelare delades gruppen upp i 3 lag som alla fick spela 3 gruppspelsmatcher mot friskolorna Galären, Rosenholm och Piggelinen. Samtliga lag kämpade väl hela dagen, och som kronan på verket lyckades lag Röd, bestående av Noel Ovesson i mål, Carl Henriksson, Albin Olsson, Oliver Cehlin, Dennis Olsson, Vilmer Stahmann, Knut Sellrup och Emil Andersson, till slut ta sig hela vägen till fina för att där besegra Rosenholm med 1-0 och vinna hela turneringen!

Som ledare riktar jag ett stort tack till alla 27 spelare som skötte sig utmärkt från avresa till hemresa. positiva spelare, bra spel och inställning och stort ansvarstagande även utanför banan representerade skolan på ett perfekt sätt.

Klicka på länken om du vill se ett snyggt straffmål från semifinalen.

Fil 000 (2)

 

Röda laget                                                Gröna laget + coach Bergwall      Blåa laget

Guldcoach/Martin Löfgren