I dagens tidning fanns en notis angående en händelse i Mörrum där en 14-16-åring ska ha följt efter en yngre tjej.

Detta meddelande är ett förtydligande av vad vi på skolorna i Mörrum gör under pågående händelse. Vi är i kontakt med polisen som arbetar med ärendet och kontinuerligt informerar oss om utvecklingen. Vi har extra koll på rasterna och uppmanar all personal att håll ett extra öga på ungdomar/vuxna som inte befinner sig där de ska vara. Rastvakter finns på samtliga skolor under skol- och fritidstid. Vi har också anmälningsplikt om någon vill besöka eller har ärende på skolorna.

Vi kommer så klart hålla ett extra öga under nuvarande omständigheter, och vi har stor förhoppning om att polisen får klarhet i händelsen så fort som möjligt.
För övrigt gäller allmän uppmärksamhet och att vi samtalar med våra barn/ungdomar om att inte följa med främlingar, att gärna cykla/gå tillsammans med kompis osv.
Rektorerna
Mörrums skolor